Na Velehrad!! Uvidíme se tam.. 5.7.

Turecký šátek - prát či neprat - to je oč tu běží!

Údržba tureckého šátku snadno a rychle.

Moderní technologie digitálního tisku umožnují znovu obnovit již nevyráběné staré vzory šátků, nebo tisknout úplně a zcela nové, jaké jsem třeba navrhla já. Ale co dál? 

Technologie je moderní, ale není tedy bezchybná a já nehodlám zametat obtíže pod koberec, prostě tu mám reklamace. 

Tak - čtete dobře. 

Není to tak, že by zákaznice nebyly spokojené, jsou a moc.. ale jejich pračka jim šátek sežrala a dodřela, no prostě zničila. 

 

Tak jsem se rozhodla pro dvě zásadní věci.

Za prvé, šátky zlobily a tak dostanou zákaz. Zákaz ždímání. Prostě pro jistotu. Ony se můžou odřít samozřejmě už při praní, ale pokud pereme opravdu na jemný program a bez drkocání ve ždímačce, je pravděpodobnost škaredých zlomů o dost nižší. Zdá se také, že zlomy vznikají dramatičtější, je-li šátek v pračce úplně sám. Tak k němu dejte i něco lehkého, třeba ze dvě trička. Nezapomeňte šátek úplně rozložit!

Za druhé, napíšu všem, co odebírají, mail a pak napíšu i článek a ten budu pravidelně sdílet, dokud nebudeme všichni vyladění na stejnou něžnou notu. Něžnou k šátkům, k sobě vzájemně to nechám zcela na vás.

 

Tak jdeme na to!

Turecký šátek z mé dílny, nepouští.. to je 100% jistota. Také neobsahuje nic, co by bylo potřeba prvním praním vymývat a tak je první praní před použitím zcela zbytečné. Ono ten šátek ani výrazně nezměkne totiž. Maličko ano, ale nestojí to za to riziko, že ho pračka požvejká i vám. Má certifikaci Oekotex 100 I. třídy, takže je vhodný i dětem do tří let.

 

Co tedy s šátkem, který se opotil? 

Vyvětrat... ano obvykle stačí, jako u těch starých, nechat ho pořádně plápolat na dvorečku. Trocha sluníčka nebo mráz mu neublíží. Hlava není podpaží, nebydlí na ní tolik bakterií vyrábějících smrádek a netřeba šátek hned prát :-) Kyslík dělá divy.

Když je po několikátém nošení takový jako trochu e-e, sáhněte po triku primabalerín, resp. jejich garderobiérek. Do rozprašovače na kytky nalejte vodku, čistou, šátek v místě potřeby postříkejte a vysušte ubrouskem. Bacily zabity, jedeme dál!

Když je už takový i omaštěný, protože no ano, jsme mastný na povrchu lidském.. tehdy napusťte umyvadlo teplou vodou, kápněte na šátek v místě fujky trochu pracího gelu na barevné, rozmažte a po chvíli dejte plout. Po době vhodné akorát k vypití kávičky předem uvařené je mastnota fuč. Šátek stačí jen vypláchnout, pomačkat trochu ručníkem a vyvěsit.

Makeup odstraníte obdobně, jen je k tomu potřeba žlučové mýdlo. Namočený šátek našudlete mýdlem, nechte chvíli působit a pak vypláchněte. Vyhněte se drhnutí látkou o látku v pěstičkách, nejsou to tátovy ponožky a ten tisk je na oděr za mokra náchylný. Raděj to ještě jednou šudlejte kostkou mýdla. Naplacato, nenechávejte šátek na koso složený, mohl by se vydřít zlom nad čelem. 

 

Hlavně ho nedávejte do sušičky.. :-)

Turecký šátek údržba

 

No a to je pro dnešek vlastně všechno! Buďme ke svým šátkům něžní!